Sakız

Başta çocuklar olmak üzere, hayattan her daim tat almayı seven birçok insanın yanından eksik etmediği bitmeyen lezzet şöleni: Sakızlar. Sakız, bilinen herhangi bir yiyecekten çok ayrı bir grupta ele alınması gereken özel bir üründür. Şeker, çikolata ya da farklı yiyeceklerle alınan lezzet bir süre sonra sönümlenir. Ancak sakız, tasarlanan özel yapısı sayesinde tükenmez. Çiğnendiği sürece eksilmeden yapısını korur. Haliyle tüm bu süre boyunca da aromasının değişmeden muhafaza etmesi gerekir. Kısa süre içinde aromasını kaybeden sakızlar, alınan lezzetin çabuk kaybolmasına neden olur. Süreyi uzatmak için fazla miktarda eklenen aromalar ise ilk başta ağızda yoğun bir tat bırakacağı için keyifli bir sakız çiğneme deneyim sunamaz. Bu nedenle ilk andan itibaren dengeli ve uzun süren bir lezzet şöleni sağlayan bir aroma tasarımına gerek vardır.

Sakızın, lezzetini uzun süre muhafaza etmesinin yanı sıra insan sağlığı için zararlı bileşenler içermemesi gerekir. Sakız, doğrudan doğruya yutulmasa da içeriğinde bulunan bileşenler tükürükle yutularak vücuda geçmektedir. Bu nedenle sağlık açısından güvenli olmalıdır.

Önemli bir diğer faktör de sakızlardaki şeker oranının düşürülmüş olması ya da hiç şeker içermemesidir. İnsanlar, sağlık açısından her geçen gün daha fazla oranda şekersiz sakız tercih etmektedir. Bununla birlikte alışkın olduğu lezzetten de ödün vermemektedir.

Şekersiz ve lezzetli sakızlar için DKT olarak kendi bünyemizde kurduğumuz bilim komitesinin akademik verileri ışığında araştırma ve geliştirme süreçleri yürütüyoruz. Geliştirdiğimiz zengin aroma çeşitleri sayesinde dengeli ve uzun süreli lezzet şöleni sağlayabiliyoruz. İyilik sağlık ilkelerimiz ışığında şeker, alerjen azaltma politikamızı sakız aromaları geliştirirken de uyguluyoruz. Aynı zamanda doğal bileşenler kullanarak sağlık açısından da güvenli aromalar geliştiriyoruz. Türkiye’de tam doğal üretim yapabilen ilk yerli üretici olarak uzun süren keyifle ve sağlıklı bir şekilde sakız çiğneme deneyimini yalnızca ülkemize değil aynı zamanda İsviçre, Amerika, İngiltere ve Avusturalya’ya da ulaştırıyoruz.

Sakız çiğnemenin ağız hijyenine katkı sağladığı, ferahlık verdiği ya da stresi azalttığı gibi birçok çalışma bulunmaktadır. Sakız çiğneme amacı ne olursa olsun, sakız çiğnenen süre boyunca sağlık açısından güvenli ve lezzeti zihinlere nakşeden çok zengin aroma çeşitliliği sunuyoruz.